9 Nisan 2012 Pazartesi

Kredi borcunu erken ödeyenler dikkat!

Konut kredisi borcunu vadesinden önce kapatan tüketici, bankanın, 'ödeme planı değişiklik ücreti' ve 'erken ödeme ücreti' adı altında aldığı paranın iadesi için açtığı davayı kazandı.

Konya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ereğli Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin 'konut kredisi borcunu erken ödediği için tüketiciden alınan 871 TL tutarındaki erken kapama ücretinin müşteriye iadesi' yönündeki kararını haklı buldu.
BAĞLAYICI DEĞİL
Mahkemenin verdiği kararda "Tek taraflı olarak sözleşmeye konulan, tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir" açıklaması yapıldı. Ankara Tüketici Mahkemesi de, benzeri bir davada vatandaşın konut kredisini yeniden yapılandırmada ödediği bin 930 liranın iade edilmesine karar verdi.
AYDA 43 BİN KİŞİ KREDİ KULLANIYOR
Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre; ayda 43 bin kişi konut kredisi kullanırken, 30 bini ise borcunu kapatıyor. Aylık kullandırılan kredi tutarı 3 milyar liraya ulaşırken, kapanan ve ödenen konut kredisi taksitleri tutarı da 1.5 milyar lirayı buluyor. internethaber.

1 yorum:

Ergül Kalo dedi ki...

Merhaba,
Aynı konudan dolayı tüketici mahkemesine baş vurduk, mahkeme sözleşme ve diğer bilgileri banka dan istedi, Konya da alınan kararı emsal göstermek için ne yapmamız gerekiyor ki ödediğimiz erken kapatma cezasını geri alabilelim.
Saygılarımla,
poss28@hotmail.com